صفحه اصلی

عنوان مقاله
چاقی در کمین است خیریه التیام
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

چنانچه وقت ندارید می توانید فایل صوتی این مقاله را گوش دهید:

زندگی‌ شهری امروزه با تمام خوبی‌هایش مسبب مشکلات زیادی هم شده که یکی از شایع­ترین آنها چاقی و اضافه وزن است. مشکلی با یک نگاه به وفور یافت می­شود. با توجه به اهمیت و شیوع زیاد چاقی، مقاله این سری التیام همین موضوع را مورد بررسی قرار داده.

چاقی اصلا چیست؟

چاقی، در تعریفی خیلی ساده می‌شود “نامتعادل بودن میزان دریافت انرژی از راه غذا و میزان مصرف یا سوخت انرژی در نتیجه فعالیت بدنی.” پس از این تعریف می‌توانیم متوجه شویم که مؤثرترین روش درمان چاقی هم کم کردن میزان دریافت انرژی و افزایش سوخت و ساز بدن است.

امروزه متخصصان پزشکی هم علت اصلی چاقی را کم تحرکی و ورزش ناکافی می‌دانند. علل شایع چاقی عبارتند از: تغییر رفتارهای جمعی، ساعات طولانی تماشای تلویزیون و فیلم‌های ویدیویی و بازی‌های کامپیوتری، زندگی مدرن و… . در کشورهای پیشرفته، افراد، بیشتر غذا می‌‌خورند و کمتر فعالیت می‌کنند. خوردن غذاهای آماده در خارج از منزل به خاطر مشغله‌های امروزی، دلیل دیگری برای چاقی در دنیای مدرن است. این غذاها، بدون آن که تمام مواد غذایی لازم را به بدن فرد برسانند و به زبان دیگر مفید باشند، میزان چربی بالایی را به فرد تحمیل می‌‌کنند و در نهایت مفید که هیچ، مضر هم می‌شوند.

در دهه گذشته، شیوع چاقی ۵۰ درصد افزایش یافته است. نوع رژیم غذایی و کاهش فعالیت بدنی عوامل اصلی این صعود ارقام شناخته شده‌اند. چاقی عارضه‌ای است که پیشگیری از آن امکان‌پذیر است. پیشگیری از چاقی بسیار آسان‌تر، ارزان‌تر و مؤثرتر از درمان آن است.

 

رژیم درمانی‌های الکی چاره کار نیست!

دیده می‌شود که در دوره­های مختلف، رژیم‌های متفاوتی مد می‌شوند و وعده کاهش وزن‌های چشمگیر و ماورایی را به مردم می‌دهند، اما متاسفانه اغلب این نوع رژیم‌ها جز اینکه مردم را در غار ناامیدی رها کنند، چیز دیگری در بر ندارند. در کل خیلی سخت می‌توان گفت که کاهش وزن، یک فرمول مُعین یا وِرد جادویی خاصی دارد و نمی­توان ادعا کرد که یک رژیم غذایی وجود دارد که با به کارگیری آن تمام افراد می‌توانند وزن خود را کاهش دهند، باید توجه داشت که هر کس نیازمند رژیم غذایی خاص خودش است. برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید توجه خود را بر روی استراتژی­هایی که مختص بدنتان است متمرکز کنید. در مرحله اول باید پاسخ سوالات زیر را مشخص کنید: ۱. علت چاقی چیست؟ ۲. میزان جدیت مشکل شما در چه حدی است؟ و آیا این امکان وجود دارد که مشکلات دیگری را برای سلامتی در کنار خود به وجود آورد؟ مثل دیابت، فشار خون و یا حتی افسردگی. پزشکانی که بیماری چاقی را در راس مطالعات خود قرار داده‌اند، به این نتیجه رسیدند که با طرح ریزی درمان‌های مناسب شانس زیادی را برای کاهش وزن وجود دارد و همچنین افراد می‌توانند وزن خود را تا مدت‌ها در همان حد نگه دارند. پس خیلی زود تند سریع، دست از رژیم‌های سرخورد بردارید و به نزدیک‌ترین پزشک تغذیه مراجعه کنید.

ورزش بهتر است یا رژیم؛ مسئله این است؟…

ورزش سنگین موجب افزایش برخی مواد در بدن و کاهش تمایل فرد به خوردن می‌شود؛ یعنی با کاهش موقتی اشتها روبه‌رو می‌شویم. در زمان استراحت ۵۰ درصد از انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را چربی‌ها و بقیه را، مواد قندی تأمین می‌کنند. در ورزش‌های سبک مثل پیاده روی همچنان چربی‌ها این وظیفه را بر عهده می‌گیرند. اما با افزایش شدت ورزش مثل دویدن، سوخت و ساز قندها وارد میدان می‌شود. به همین دلیل است که متخصصان، ورزش‌های سبک را برای کاهش وزن مفیدتر می‌دانند. شاید تعجب‌برانگیز باشد که صرف مدت زمانی بسیار اندک، مثلاً حداقل روزی یک ساعت فعالیت بدنی به مدت ده روز، برای افزایش سوخت چربی بدن کافی و بسیار مناسب است. برای رسیدن به این هدف در افراد سالمند، به هشت هفته زمان و مقدار بیشتری استمرار نیاز داریم.

حالا بحث ورزش شد جا دارد که از یک فایده­ی دیگر ورزش بگوییم؛ ورزش باعث افزایش ظرفیت تنفس عضلات می­شود، یعنی افراد ورزشکار دیرتر از سایرین خسته می‌شوند؛ پس ورزش روزانه را حتماً در برنامه خود قرار دهید تا کامروا شوید.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در سال ۹۷ آماری تامل برانگیز را ارائه کرد که گفت: در ایران ۲۹ میلیون نفر دچار اضافه وزن و چاقی هستند که مرگ­های ناشی از چاقی در کشور هم دو برابر گزارش شده است.  پس دوستان التیامی! کمی بیشتر مراقب خود و دیگران باشید. اگر روزی چند دقیقه بیشتر به بدن خود برسید؛ ورزش کنید و غذاهای مناسب‌تری را استفاده کنید قطعاً هم از سلامتی بیشتر و هم از روانی شادتر بهره خواهید برد.