صفحه اصلی

عنوان مقاله
وام قرض الحسنه خیریه التیام
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

وام دادن از قدیم تا به حال وجود داشته است. این کار آنقدر کمک کننده و پرسود بوده که کم‌کم آدم‌های مختلف دور هم جمع شدند و شروع کردند به ایجاد نهادهایی خیریه برای ارائه وام. بعدها که کمی پیشرفته تر شدند خانواده‌ها هم مثل بنیادهای خیریه شروع کردند به تشکیل نهادهای وام دهی. اما نکته این نهادهای خیریه چیزی بیش‌تر از وام دادن صرف است.

افراد اصولا در ازای کمکی که به دیگران می‌کنند چیزی از آنها توقع دارند. اما در یک سازمان خیریه و مردم‌نهاد چنین موضوعی معنا ندارد چرا که این سازمان‌های خیریه از افراد دغدغه‌مندی تشکیل شده‌اند که دوست دارند پیشرفت و توانمندی مددجویان خیریه را ببینند و دیگر هیچ!

موضوع دیگری که در این اقدام خیریه مطرح است بحث ضرب‌المثل قدیمی است که می‌گوید”ماهی گرفتنو به بقیه یاد بده، نه اینکه بهشون ماهی بدی”. داستان وام قرض الحسنه هم همین است. یعنی این وام‌ها اصولا با هدف توانمند سازی مددجو اعطا می‌شوند و یک کمک مالی ساده نیستند. تا این جا پیش‌زمینه‌ای از صندوق وام قرض الحسنه در خیریه گفتیم. حال با هم به بررسی عمیق‌تر مزایای چنین صندوقی می‌پردازیم.

پولی که در گردش است.

تصور کنید خیریه التیام مددجویی دارد که یک سمعک لازم دارد. شما به عنوان خیر خیریه التیام هزینه این سمعک را پرداخت می‌کنید و خیریه التیام نیز سمعک را تهیه می‌کند. در این مرحله صرفا نیازی از مددجو برآورده شده و مبلغ اهدایی خیر به خیریه التیام تبدیل به وسیله‌ای برای رفع نیاز مددجو خیریه التیام خواهد شد. اما بیایید کمی داستان را عوض کنیم. فرض کنید شما به جای اهدای مبلغ به عنوان خیر برای خرید سمعک این مبلغ را برای صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام در نظر می‌گیرید. مبلغ اهدایی شما در صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام می‌ماند و مثلا به همان مددجو وامی جهت خرید سمعک از طرف خیریه التیام تعلق می‌گیرد. سپس مددجو مبلغ وام را در مدتی که خیریه التیام تعیین کرده به خیریه بر می‌گرداند. اینجاست که تفاوت مشخص می‌شود. در این مورد با اهدای مبلغ مورد نظر خیر به صندوق قرض الحسنه خیریه التیام هم نیاز مددجو رفع می‌شود و هم مبلغ شما در گردش باقی می‌ماند. این موضوع سبب می‌شود تا خیریه التیام بتواند با استفاده از مبالغ اهدا شده خیرین به صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام نیاز چندین مددجو را رفع کند.

ماهی گرفتن را یاد بده.

اما مزیت دوم این کار چیست؟ با اهدای میلغ مورد نظر خیر به صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام و اهدای وام از طرف خیریه التیام به مددجویان، آن‌ها موظف به بازگرداندن وجه مورد نظر به صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام هستند. بنابراین دریافت این مبلغ را انگیزه‌ای می‌بینند برای اینکه بتوانند به نوعی مبلغ پرداختی را به صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام بازگردانند. حال فرض کنید مددجویی اقدام به دریافت وام از صندوق قرض الحسنه خیریه التیام کند و با این مبلغ کسب و کاری کوچک راه بیاندازد تا درآمدی داشته باشد و از طریق این درآمد بتواند مبلغ وام را به صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام بازگرداند. پس شما به جای رفع نیاز مددجو، وی را توانمند ساخته‌اید و همچنین با گردش مبالغ اهدایی خیرین به صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام، چندین مددجو توانمند می‌شوند. به این می‌گویند یک تیر و چند نشان.

مزیتی که در صندوق قرض الحسنه نیست!

برخلاف دیگر صندوق‌ها، صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام ویژگی خاص دیگری نیز دارد. این صندوق در صورت تمایل خیرین می‌تواند مبالغ اهدایی آنان را در بازه‌های سه، شش یا دوازده‌ ماهه همراه با تضمین به آنان برگرداند. مروری بر تمام این مزایا باعث می‌شود که صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام متمایز و بسیار پرکاربرد باشد.

می‌گویند ان چه که از هر فردی باقی می‌ماند یاد و خاطره وی است. چنین مواردی می‌توانند حتی جاودانه شوند. کمک ما به عنوان خیر نیز می‌تواند کمکی جاودانه‌تر باشد. به جای رفع یک نیاز، چندین نیاز را مرتفع می‌کنیم و افراد را توانمند می‌سازیم. همچنین خیرین می‌توانند در صورت تمایل مبلغ اهدایی خود به خیریه التیام را پس از مدتی دریافت نمایند.تمام این ویژگی‌ها با هم سبب می‌شوند که صندوق وام قرض الحسنه خیریه التیام مصداق بارزی برای عبارت” از این دست بده، از اون دست بگیر” باشد. صندوقی که نه تنها برای اعطای وام قرض الحسنه، بلکه برای توانمند سازی مددجویان در راستای مسئولیت اجتماعی خیریه التیام طراحی شده و همچنین به خیرین محترم خیریه التیام نیز انتخاب‌های گسترده‌ای می‌دهد.