صفحه اصلی

عنوان مقاله
همکاری با خیریه ها
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

مزایای کار داوطلبانه و خیریه بسیار است. داوطلب شدن کمک های حیاتی به افراد و جامعه ارائه می دهد؛ اما مزایای آن می تواند برای فرد داوطلب، بیشتر باشد. یکی از مزایای کار داوطلبانه تأثیر آن بر جامعه است. فعالیت داوطلبانه در خیریه‌ها به شما این امکان را می دهد که به جامعه خود متصل شوید و آن را به مکانی بهتر تبدیل کنید. کار داوطلبانه فواید زیادی برای سلامت روان و جسم دارد. داوطلب بودن به مقابله با اثرات استرس، خشم و اضطراب کمک می کند. جنبه تماس اجتماعی کمک و کار با دیگران می تواند تأثیر عمیقی بر سلامت روانی کلی شما داشته باشد.اگر به دنبال شغل جدیدی هستید، کار داوطلبانه می تواند به شما کمک کند تا در زمینه مورد علاقه خود تجربه کسب کنید و با افراد در این زمینه ملاقات کنید. حتی داوطلب شدن این فرصت را به شما می دهد تا مهارت های مهم مورد استفاده در محل کار مانند کار تیمی، ارتباطات، حل مسئله و … را به کار بگیرید.فرصت های داوطلبانه زیادی وجود دارد. نکته کلیدی این است که موقعیتی را پیدا کنید که از آن لذت ببرید و توانایی انجام آن را داشته باشید.

چرا داوطلب ؟

با زندگی های پرمشغله ی امروزی، یافتن زمانی برای داوطلب شدن دشوار است. با این حال، مزایای کار داوطلبانه می تواند بسیار زیاد باشد. تطابق مناسب می تواند به شما در یافتن دوستان، ارتباط با جامعه، یادگیری مهارت های جدید و حتی پیشرفت شغلی کمک کند.
فواید کار داوطلبانه:
فایده اول:

کار داوطلبانه باعث ارتباط موثر شما با دیگران می شود.

یکی از شناخته‌شده‌ترین مزایای کار داوطلبانه در خیریه‌ها تأثیر آن بر جامعه است. فعالیت داوطلبانه به شما این امکان را می دهد که به جامعه خود متصل شوید و آن را به مکانی بهتر تبدیل کنید. حتی کمک به کوچکترین کارها می تواند تفاوت واقعی در زندگی افراد، حیوانات و سازمان های نیازمند ایجاد کند و داوطلب شدن یک خیابان دوطرفه است: به اندازه همان دلیلی که برای کمک داوطلب می شوید، می‌تواند برای شما و خانواده‌تان مفید باشد. اختصاص وقت خود به عنوان یک داوطلب به شما کمک می کند دوستان جدیدی پیدا کنید؛ شبکه خود را گسترش دهید و مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید. در حالی که برخی افراد به طور طبیعی برون گرا هستند؛ برخی دیگر خجالتی هستند و به سختی با افراد جدید ملاقات می کنند. داوطلب بودن به شما این فرصت را می دهد که مهارت های اجتماعی خود را تمرین کرده و توسعه دهید، زیرا به طور منظم با گروهی از افراد دارای علایق مشترک ملاقات می کنید. هنگامی که شتاب داشته باشید، راحت تر می توانید از آن جدا شوید و دوستان و مخاطبین بیشتری پیدا کنید. بچه ها مراقب هر کاری که شما انجام میدهید هستند. با کمک کردن به جامعه، از نزدیک به آنها نشان خواهید داد که چگونه کار داوطلبانه تفاوت ایجاد می کند و کمک به سایر افراد و حیوانات و اعمال تغییرات چقدر خوب است. همچنین این یک راه ارزشمند برای شما برای شناخت سازمان های موجود در جامعه و یافتن منابع و فعالیت هایی برای فرزندان و خانواده است.
فایده دوم:

کار داوطلبانه برای ذهن و روح شما مفید است.

کار داوطلبانه فواید زیادی برای سلامت روان و جسم دارد. داوطلب بودن به مقابله با اثرات استرس، خشم و اضطراب کمک می کند. جنبه تماس اجتماعی کمک و کار با دیگران می تواند تأثیر عمیقی بر سلامت روانی کلی شما داشته باشد. هیچ چیز بهتر از یک ارتباط معنادار با فرد دیگر استرس را از بین نمی برد. کار با حیوانات خانگی و سایر حیوانات نیز باعث بهبود خلق و خو و کاهش استرس و اضطراب می شود. کار در محیط خیریه و داوطلبی با افسردگی مبارزه می کند. داوطلب بودن شما را در تماس منظم با دیگران نگه می دارد و به شما کمک می کند تا یک سیستم حمایتی قوی ایجاد کنید، که به نوبه خود از شما در برابر افسردگی محافظت می کند. کار داوطلبانه شما را خوشحال می کند. با اندازه‌گیری هورمون‌ها و فعالیت مغز، محققان دریافته‌اند که کمک کردن به دیگران لذت بسیار زیادی را به همراه دارد. انسان ها به سختی می توانند از خود به دیگران ببخشند، هر چه بیشتر ببخشیم، احساس خوشبختی بیشتری می کنیم. کار داوطلبانه باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. اگر کار خوبی در حق دیگران یا جامعه انجام دهید به طور طبیعی احساس موفقیت به شما دست میدهد. نقش شما به عنوان یک داوطلب همچنین می تواند به شما احساس غرور و هویت بدهد. و هر چه نسبت به خود احساس بهتری داشته باشید، احتمال اینکه دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی و اهداف آینده خود داشته باشید بیشتر می شود. داوطلبانه بودن حس هدفمندی را ایجاد می کند. سالمندان، به‌ویژه آنهایی که بازنشسته شده‌اند یا همسرشان را از دست داده‌اند، می‌توانند با کمک به دیگران معنا و مسیر جدیدی در زندگی خود پیدا کنند. سن یا شرایط زندگی شما هر چه که باشد، داوطلب شدن می تواند به شما کمک کند تا ذهن شما را از نگرانی های خود دور کند، شما را از نظر ذهنی تحریک کند و به زندگی شما شور و نشاط بیشتری بیافزاید. کار داوطلبانه به شما کمک می کند از نظر جسمی سالم بمانید. مطالعات نشان داده است که میزان مرگ و میر افرادی که داوطلب می شوند کمتر از کسانی است که داوطلب نمی شوند. داوطلبان مسن ‌تر تمایل دارند بیشتر راه بروند، راحت‌تر با کارهای روزمره کنار بیایند، کمتر به فشار خون بالا مبتلا شوند و مهارت‌های فکری بهتری داشته باشند. داوطلبانه همچنین می تواند علائم درد مزمن را کاهش دهد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
فایده سوم:

کار داوطلبانه می تواند شغل شما را ارتقا دهد.

اگر به دنبال شغل جدیدی هستید، کار داوطلبانه می تواند به شما کمک کند تا در زمینه مورد علاقه خود تجربه کسب کنید و با افراد در این زمینه ملاقات کنید. حتی اگر برای تغییر شغل برنامه ریزی نمی کنید، داوطلب شدن این فرصت را به شما می دهد تا مهارت های مهم مورد استفاده در محل کار مانند کار تیمی، ارتباطات، حل مسئله، برنامه ریزی پروژه، مدیریت وظایف و سازماندهی را به کار بگیرید. هنگامی که ابتدا این مهارت ها را در یک موقعیت داوطلبانه تقویت کردید، ممکن است احساس راحتی بیشتری در در محل کار داشته باشید. صرفاً به این دلیل که کار داوطلبانه بدون دستمزد است، به این معنا نیست که مهارت‌هایی که یاد می‌گیرید پایه هستند. بسیاری از فرصت های داوطلبانه آموزش های گسترده ای را ارائه می دهند. برای مثال، می‌توانید در حین داوطلب شدن در یک خوابگاه زنان، یک مشاور باتجربه بحران شوید یا در حالی که وقت خود را به عنوان دکتر، موزه اهدا می‌کنید، یک مورخ هنر آگاه باشید. کار داوطلبانه همچنین می تواند به شما کمک کند مهارت هایی را که قبلاً دارید ایجاد کنید و از آنها برای بهره مندی بیشتر جامعه استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر موقعیت فروش موفقی دارید، می توانید به عنوان یک مدافع داوطلب، آگاهی خود را در مورد هدف مورد علاقه خود افزایش دهید و در عین حال مهارت های سخنرانی، ارتباط و بازاریابی خود را بیشتر توسعه دهید و بهبود بخشید. فعالیت داوطلبانه به شما این فرصت را می دهد که بدون داشتن تعهد طولانی مدت، یک حرفه جدید را امتحان کنید. همچنین یک راه عالی برای کسب تجربه در یک زمینه جدید است. در برخی زمینه‌ها، می‌توانید مستقیماً در سازمانی داوطلب شوید که کار مورد علاقه شما را انجام می‌دهد. برای مثال، اگر به پرستاری علاقه دارید، می‌توانید در یک بیمارستان یا یک خانه سالمندان داوطلب شوید. کار داوطلبانه شما همچنین ممکن است شما را در معرض سازمان‌های حرفه‌ای یا دوره‌های کارآموزی قرار دهد که می‌تواند برای شغل شما مفید باشد. وقتی صحبت از داوطلبی به میان می آید، اشتیاق و مثبت اندیشی تنها نیاز است در حالی که یادگیری مهارت‌های جدید می‌تواند برای بسیاری مفید باشد، لازمه یک تجربه داوطلبانه کامل نیست. به خاطر داشته باشید که باارزش‌ترین دارایی‌هایی که می‌توانید برای هر تلاش داوطلبانه به ارمغان بیاورید، شفقت، ذهن باز، تمایل به مشارکت در هر کجا که لازم است و نگرش مثبت است.
فایده چهارم:

کار داوطلبانه لذت و رضایت را به زندگی شما می آورد.

داوطلب شدن یک راه سرگرم کننده و آسان برای کشف علایق شماست. انجام کار داوطلبانه ای که به نظر شما معنادار و جالب است، می تواند یک فرار آرامش بخش و پرانرژی از روال روزمره کاری، مدرسه یا تعهدات خانوادگی شما باشد. کار داوطلبانه همچنین خلاقیت، انگیزه و بینش جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به زندگی شخصی و حرفه ای شما منتقل شود. بسیاری از افراد داوطلب می شوند تا زمانی را برای سرگرمی های خارج از محل کار نیز اختصاص دهند. به عنوان مثال، اگر یک کار پشت میزی دارید و برای گذراندن وقت در بیرون از منزل هستید، ممکن است برای کمک به کاشت یک باغ ، راه رفتن سگ ها برای پناهگاه حیوانات یا کمک در اردوگاه کودکان، داوطلب شوید.
چگونه موقعیت های مناسب را بیابیم؟
فرصت های داوطلبانه زیادی وجود دارد. نکته کلیدی این است که موقعیتی را پیدا کنید که از آن لذت ببرید و توانایی انجام آن را داشته باشید. همچنین مهم است که مطمئن شوید تعهد شما با نیازهای سازمان مطابقت دارد.
چگونگی بردن بیشترین بهره از داوطلب شدن:
سوال بپرسید. شما می خواهید مطمئن شوید که این تجربه برای مهارت ها، اهداف و زمانی که می خواهید صرف کنید مناسب است. نمونه سوالات هماهنگ کننده داوطلب شما ممکن است به تعهد زمانی شما، در صورت وجود آموزش، با چه کسی کار کنید، و اگر در طول تجربه خود سوالی داشتید، چه کاری انجام دهید. مطمئن شوید که می دانید چه چیزی انتظار می رود. شما باید با سازمان راحت باشید و تعهد زمانی را درک کنید. شروع کوچک را در نظر بگیرید تا در ابتدا بیش از حد خود را متعهد نکنید. به خود کمی انعطاف دهید تا در صورت نیاز تمرکز خود را تغییر دهید. از ایجاد تغییر نترسید. خودتان را مجبور نکنید به یک تناسب بد بپردازید یا احساس نکنید که مجبور هستید به یک نقش داوطلبانه که دوست ندارید بپیوندید. در مورد تغییر تمرکز خود با سازمان صحبت کنید یا به دنبال سازمان دیگری باشید که مناسب تر است.
چنانچه تمایل دارید با خیریه التیام همکاری کنید می توانید از لینک همکارمون شو اقدام کنید ابتدا فرم اولیه تکمیل کنید سپس منتظر پیام از سمت تیم ما باشید.
منبع:
Helpguide.org/articles/healthy-living/volunteering-and-its-surprising-benefits.htm