صفحه اصلی

عنوان مقاله
کار داوطلبانه در خیریه
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

به طور طبیعی گفتگو پیرامون فعالیت داوطلبانه در خیریه‌ها بر این تمرکز دارد که چگونه دیگران از کارهای داوطلبانه‎ای که شما انجام می‎دهید سود می‎برند؛ اما سال‌ها تحقیق نشان می‌دهد که مزایایی نیز برای خود داوطلبان وجود دارد.

حال این سوال مطرح است که چرا کار داوطلبانه از سلامت روان ما حمایت می کند؟

در ابتدا به نظر می‌رسد که داوطلب شدن ذاتاً پاداش‌دهنده است.

دوم این‎که داوطلب شدن احتمالاً به تقویت حس ارتباط اجتماعی ما کمک می کند.

در نهایت، کار داوطلبانه می‌تواند راهی برای ایجاد مهارت‌های حرفه‌ای و آزمایش فرصت‌های رهبری باشد که به ویژه به جوانان مرتبط است.
داوطلب شدن می تواند گام مثبتی در جهت بهبود سلامت شما بردارد و فواید زیادی به همراه داشته باشد؛ از جمله:کاهش استرس، افزایش شادی، ایجاد اعتماد به نفس و یافتن هدف.
اگر می‎خواهید یک راه ساده برای شروع کار داوطلبانه بیابید، به این نکات توجه کنید: ابتدا علایق خود را بشناسید، سپس استعدادهای خود را در نظر بگیرید، برای خود فعالیتی که مناسب است را پیدا کرده و راه را شروع کنید. همچنین توجه داشته باشید که باید با انگیزه بمانید و خسته نشوید.

در مطالعه‌ای که در مجله مطالعات شادی منتشر شد، محققان داده‌های نزدیک به هفتاد هزار شرکت‌کننده پژوهشی در بریتانیا را بررسی کردند که هر دو سال یک بار از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۴ در مورد عادات داوطلبانه و سلامت روان‎شان، از جمله پریشانی و عملکردشان در زندگی روزمره، نظرسنجی می‌شدند. در مقایسه با افرادی که داوطلب نبودند، افرادی که در سال گذشته داوطلب شده بودند از زندگی خود رضایت بیشتری داشتند و سلامت کلی خود را بهتر ارزیابی کردند. علاوه بر این، محققان دریافتند افرادی که بیشتر داوطلب می‌شوند مزایای بیشتری را تجربه می‌کنند: کسانی که حداقل یک بار در ماه داوطلب می‌شوند نسبت به شرکت‌کنندگانی که به ندرت داوطلب شده‌اند یا اصلاً داوطلب نشده‌اند، سلامت روان بهتری داشته‌اند.

اما آیا کار داوطلبانه باعث خوشحالی مردم می شود یا افراد شاد به سادگی بیشتر داوطلب می شوند؟

محققان حتی زمانی که سطح اولیه رفاه شرکت کنندگان را قبل از شروع کار داوطلبانه در نظر گرفتند، به نتایج مشابهی دست یافتند. به عبارت دیگر، افرادی که شروع به کار داوطلبانه کردند، به مرور زمان شادتر شدند.
چرا کار داوطلبانه از سلامت روان ما حمایت می کند؟ به گفته ریکی لاتون، دستیار مدیر مشاور تحقیقاتی Simetrica و نویسنده اصلی مقاله، احتمالاً ترکیبی از عوامل در کار است.
اولاً، به نظر می‌رسد که داوطلب شدن ذاتاً پاداش‌دهنده است؛ وقتی به دیگران کمک می‌کنیم، تمایل داریم چیزی را تجربه کنیم که محققان آن را «درخشش گرم» می‌نامند.
دوم، داوطلب شدن احتمالاً به تقویت حس ارتباط اجتماعی ما کمک می کند. به ویژه برای افراد مسن، داوطلب شدن می تواند راهی برای حفظ ارتباط با دیگران پس از بازنشستگی باشد.
در نهایت، کار داوطلبانه می‌تواند راهی برای ایجاد مهارت‌های حرفه‌ای و آزمایش فرصت‌های رهبری باشد، که به ویژه برای جوانان مرتبط است. در مطالعه کنونی، محققان دریافتند که شرکت‌کنندگان در سنین ۱۶-۲۴ و ۵۵-۷۴ ساله احتمالاً به دلیل فرصتی برای ایجاد ارتباطات اجتماعی و مهارت‌های جدید، از داوطلبی سود می‌برند.

داوطلب شدن می تواند گام مثبتی در جهت بهبود سلامت شما بردارد و فواید زیادی به همراه داشته باشد:

۱-کاهش استرس:
فعالیت‌های »اتحاد ملی بیماری روانی « راه‌هایی را نشان می دهد که می تواند با اثرات استرس، خشم و اضطراب مقابله کند. بعد از مدتی احساس نشاط و شادی در فرد حس می‌شود و به تدریج باعث می‌شود تا تمرکز فرد بر کار افزایش یابد و در نهایت، احساسات مثبت از احساسات بد پیشی بگیرند.

۲-افزایش شادی:
تحقیقات رابطه‎ای بین انجام فعالیت‎های داوطلبانه و شادی پیدا کرده‎اند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۰ در بریتانیا انجام شد، نشان داد افرادی که داوطلب شده بودند، از زندگی خود رضایت بیشتری داشتند و سلامت کلی خود را بهتر ارزیابی کردند. پاسخ دهندگانی که حداقل به مدت یک ماه داوطلب شده بودند نیز، از سلامت روانی بهتری نسبت به افرادی که داوطلب نبودند برخوردار بودند.

۳-ایجاد اعتماد به نفس:
کار داوطلبانه فرصتی برای ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس است. نقش شما به عنوان یک داوطلب همچنین می تواند به شما احساس غرور و هویت بدهد. هر چه نسبت به خود احساس بهتری داشته باشید، احتمال اینکه دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی و آینده خود داشته باشید بیشتر می شود. علاوه بر این، متوجه شدم که احساس موفقیت ناشی از خدمت به دیگران می‎تواند عزت نفس و اعتماد به نفس را افزایش دهد.

۴-یافتن هدف:
در مواقعی که احساس می کنید ناراحت هستید، کار داوطلبانه می تواند به شما حس هدفمندی بدهد. اختصاص زمان به نوعی می‎تواند به شما جهت جدیدی بدهد و این امکان را بدهد که در چیزی شگفت انگیز معنی پیدا کنید. همچنین می تواند ذهن شما را از مشکلات خود دور کند و در عین حال شما را از نظر ذهنی بهبود بخشد.

آغاز کار داوطلبانه:
در سال ۲۰۱۸، تری ال. لیونِ روانشناس، امیدوار بود که یک نقشۀ ساده برای دنبال کردن افراد به قصد شناسایی چیزی که بیشتر به آن علاقه دارند، ایجاد کند و از موهبت‎ها و توانایی‎هایی که از قبل در اختیار دارند، برای ایجاد تفاوت در این هدف استفاده کنند. او کتاب «What is on your sign?» را منتشر کرد. که در آن »مسیر فعالیت ۵ مرحله ای« منحصر به فرد خود را معرفی کرد. این مراحل عبارتند از:
اشتیاق خود را با ایجاد چشم اندازی از نحوۀ تغییر جهان پیدا کنید.
استعدادهای منحصربه‌فردی را که می‌توانید به این فعالیت بیاورید، شناسایی کنید.
یک فرصت فعالیت را که برای شما مناسب است ایجاد کنید.
اثربخشی طولانی مدت خود را زیر نظر داشته باشید.
با انگیزه بمانید و از فرسودگی این کار خسته نشوید.
شاید این مراحل در نگاه اول ترسناک به نظر برسند اما، با تأمل و زمان می توانند به یک مسیر جدید معنادار منتهی شوند.

اگر اخیراً احساس استرس و غم زیادی را تجربه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌،‌اید، داوطلب شدن می‌تواند راهی برای کمک به ایجاد حس کنترل در موقعیت‌های استرس‌زا باشد؛ یک عارضه جانبی خوشحال کننده از کارهای حیاتی که داوطلبان انجام می‌دهند.
در انتها اگر علاقمند به فعالیت‌های داوطلبانه هستید؛ خیریه التیام بستری مناسب برای شروع فعالیت شما است که میتونید از طریق لینک‌های مرتبط عضو داوطلب خیریه شوید.

منبع:

https://www.nami.org/Blogs/NAMI-Blog/February-2022/How-Volunteering-Improves-Mental-Health
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_volunteering_can_help_your_mental_health