صفحه اصلی

عنوان مقاله
eltiam charity
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

 

چنانچه وقت ندارید می توانید فایل صوتی مقاله را گوش دهید.

[player id=’12137′]

همه افراد در زندگی خود با چالش­های زیادی روبه رو هستند اما این چالش­ها برای افراد نابینا بسیار بیشتر است. آنها نیز مانند هر فردی، چالش­های زندگی را به جان می­خرند و زندگی عادی دارند. در ادامه مقاله به چالش­های زندگی این افراد می­پردازیم

نابینایی یکی از معلولیت­ هایی است که درک درستی از آن وجود ندارد. توده­ های مختلف جامعه بدون اینکه حتی با یک فرد نابینا ارتباط برقرار کنند دارای تصورات از پیش تعیین شده ­ای هستند و به طور کامل هم به درستی این تصورات یقین دارند. اکثر اعضای جامعه معتقدند که افراد نابینا نمی­توانند کارهای خود را انجام دهند و زندگی مستقلی داشته باشند و این دیدگاه در مغایرت با واقعیت زندگی یک نابینا است. افراد نابینا به شیوه و روش خاص خودشان کارها را انجام می­دهند و زندگی نرمالی دارند. اما قطعا به دلیل در دسترس نبودن زیرساخت­های مناسب و همچنین چالش­های اجتماعی با مشکلاتی مواجه هستند. بیایید نگاهی همدلانه به برخی از مشکلات زندگی روزمره، کشمکش و چالش­هایی که افراد نابینا با آن دست در گریبان هستند داشته باشیم.

حرکت و جابه جایی در مکان­ ها

بزرگ‌ترین چالش برای یک فرد نابینا، به‌ویژه فردی که بینایی خود را به طور کامل از دست داده است، گشت و گذار در مکان‌ها است. بدیهی است که افراد نابینا به راحتی و بدون هیچ کمکی در اطراف خانه خود پرسه می زنند زیرا موقعیت همه چیز در خانه را می دانند. افرادی که با افراد نابینا زندگی می کنند و از آنها بازدید می کنند باید مطمئن شوند که وسایل را بدون اطلاع یا درخواست از فرد نابینا جابه جا نمی کنند.

مراکز تجاری و هر مکان عمومی دیگر را می­توان با استفاده از کاشی­های برجسته/tactile tiles که گاها آن را در پیاده­روها و یا مترو دیده­ایم، مجهز کرد تا عبور و مرور افراد نابینا در این مکان با سهولت بیشتری انجام شود. اما متاسفانه در بیشتر مکان­ها این امر انجام نمی­شود که مشکل بزرگی برای افراد نابینایی که می­خواهند به این مکان­ها بروند ایجاد می­کند.

یافتن مطالب خواندنی

افراد نابینا در یافتن مطالب خواندنی خوب در قالب­های در دسترس مشکل دارند. میلیون­ها نفر در هند نابینا هستند و حتی کتاب­های درسی مناسب به خط بریل را نداریم، چه برسد به رمان­ها و سایر مطالب خواندنی که این افراد بتوانند اوقات فراقت خود را با آن پر کنند. امروزه اینترنت گنجینه اطلاعات به حساب می­آید و مطالبی که در این بستر هست اکثرا برای افراد نابینا غیرقابل دسترس است. اگرچه یک فرد نابینا می­تواند صفحه خوانی/ screen reading software هم استفاده کند، اما اگر وب سایت­ها بر اساس آن طراحی نشده باشند، تجربه گشت و گذار در اینترنت برای این افراد غیرممکن می­شود. شخص نابینا برای درک هرآنچه که به صورت عکس نشان داده شده به توصیف تصاویر نیاز دارد، اما بیشتر اوقات وب سایت­ها توضیخات تصور واضحی ارائه نمی­دهند.

چیدمان لباس

از آنجایی که اکثر افراد نابینا برای شناسایی اشیا به شکل و بافت آنها وابسته هستند چیدمان لباس‌ها به یک کار چالش برانگیز تبدیل می‌شود. اگرچه اکثر افراد نابینا تکنیک خود را برای تشخیص و مرتب کردن حداقل لباس های خود به کار می گیرند، اما هنوز هم یک کار چالش برانگیز است. همه اینها به این دلیل است که تشخیص رنگ ها برای افراد نابینا تقریبا غیرممکن است.

افراد بیش از حد مفید

خوب است که مهربان باشیم و به دیگران کمک کنیم. اما افرادی بیش از حد کمک می­کنند اغلب مشکلاتی را برای فرد نابینا ایجاد می­کنند. افراد زیادی هستند که برای کمک به یک معلول آنقدر هیجان زده می­شوند که فراموش می کنند حتی از او بپرسند که آیا او به کمک نیاز دارد یا خیر. یک فرد نابینا ممکن است کاری را به طرز دردناکی آهسته انجام دهد (از دیدگاه شما) اما شما نباید در انجام کار بدون اینکه از او به درستی سؤال کنید عجله کنید. ممکن است در نهایت برای فرد نابینا دردسر ایجاد کنید.

مستقل شدن با استفاده از دستگاه ها

با ارزش ترین چیز برای یک معلول کسب استقلال است. یک فرد نابینا می­تواند زندگی مستقلی را با وسایل و ابزارهای تطبیقی که به طور خاص برای او طراحی شده است داشته باشد. تجهیزات تطبیقی زیادی وجود دارد که می­تواند یک فرد نابینا را قادر به زندگی مستقل کند، اما آنها به راحتی در مغازه­ها یا بازارهای محلی در دسترس نیستند. نمایشگر بریل قابل تجدید/Refreshable Braille Display نمونه­ای از این دستگاه های مفید است. یک فرد نابینا برای به دست آوردن هر وسیله ای که بتواند او را یک قدم به استقلال نزدیکتر کند، باید تلاش زیادی کند.

این بدیهی است که همه افراد در زندگی خود با چالش­های زیادی روبه رو هستند اما این چالش­ها برای افراد نابینا بسیار بیشتر است، اما مطمئنا به این معنا نیست که شما می­توانید با افراد نابینا همدردی کنید. آنها نیز مانند هر فردی، چالش­های زندگی را به جان می­خرند و زندگی عادی دارند، حتی اگر برای افراد بینا عادی به نظر نرسد.

آیا شما فردی با اختلال بینایی هستید یا چنین افرادی را می­شناسید؟ لطفا چالش­هایی که افراد با اختلالات بینایی در زندگی روزمره با آنها روبرو هستند را با ما در میان بگذارید. به اشتراک گذاری اطلاعات می­تواند راه حل بسیاری از مشکلات را نشان دهد!