صفحه اصلی

صفحه اصلی مقالات وظایف خیریه ها را بشناسیم!
عنوان مقاله
وظایف خیریه ها بشناسین - خیریه التیام
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

چنانچه وقت مطالعه این مقاله را ندارید می توانید آن را گوش دهید.

[player id=’12436′]

در تمام جوامع بشری، همیشه کمک کردن به دیگران ارزشمند بوده و به عنوان یک هنجار شناخته می­‌شود. شاید همین یک مورد دلیلی کافی باشد برای اثبات این موضوع که مهربانی بخش اجتناب ناپذیری از وجود انسان­‌هاست. هر فردی به خودی خود می­‌تواند در راستای ارضای این حس درونی به نیازمندان کمک کند ولی وجود خیریه­‌ها می­‌تواند به تمام این کمک­‌ها جهت بدهد و با سازمان­دهی آن ها به بهترین نحو به نیازمندان در حیطه­‌های مختلف کمک کند.

با وجود خیریه‌­ها ما مجبور نیستیم یک میلیونر باشیم تا بتوانیم تفاوتی مهم ایجاد کنیم. درست همانطور که هر قطره در اقیانوس برای تشکیل یک توده آب، مهم به حساب می آید، حتی کمک­های مالی کوچک نیز این پتانسیل را دارد که کیفیت زندگی افراد را به شدت بهبود بخشد. نکته حائز اهمیت این است که خیریه ­ها علاوه بر کمک­های مالی می­توانند با ایجاد کمپین­ ها و یا جذب اعضا برای کار داوطلبانه از توانمندی افراد در امور مختلف به بهترین نحو در راستای بهبود زندگی نیازمندان استفاده کنند.

ما نمی‌توانیم چشم‌هایمان را ببندیم و نفس راحتی بکشیم، وانمود کنیم که فقر دیگران بر زندگی ما اثر ندارد. بزرگترین هدیه به جامعه و حتی خودمان زمانی است که در بهبود زندگی نیازمندان مشارکت کنیم یا به قول گاندی “بهترین راه برای یافتن خود این است که خود را در خدمت دیگران گم کنی” و بهترین راه مشارکت در انجام این مسئولیت اجتماعی از طریق خیریه ­ها است.

آشنایی با وظایف خیریه­ ها می­تواند در انجام این مسئولیت اجتماعی موثر باشد.

وظایف و نقش خیریه­ ها در جامعه

  1. خیریه به نسل بعدی سخاوت را می ­آموزند.

صدقه دادن یک عمل فداکارانه است و هیچ بازگشت مالی وجود ندارد. سخاوت به خاطر خودش دنیایی دلسوزتر و متمرکز بر جامعه ایجاد می­کند. الگوبرداری از ارزش سخاوت و ایثار برای کودکان این احتمال را افزایش می­دهد که آنها در بزرگسالی به انفاق ادامه دهند. این تغییر، میراثی از مهربانی ایجاد می­کند.

  1. خیریه به جوامع کمک می­کند تا پایدار شوند.

خیریه ­های بی­شماری بر پایداری و کمک به جوامع برای خودکفاییِ بیشتر تمرکز می­کنند. برای مثال اگر مبالغ اهدایی به خیریه­ ها در راستای برنامه­ های آموزشی پیش رود و به کمک به تحصیل قشر نیازمند کمک کند خودبه خود باعث ارتقای سطح زندگی قشر نیازمند می­شود و پایه‌ای قوی برای جامعه ایجاد می‌کند. هنگامی که پایداری در اولویت است، افراد و جوامع می­توانند از خود حمایت کنند و دیگر به کمک های مالی وابسته نیستند. این به طور کلی به نفع جامعه جهانی است. بنابراین از این نظر، کمک­ های مالی بازگشت دارند.

  1. خیریه به خیرین نیز کمک می­ کند.

صدقه به معنای کمک بدون هیچگونه انتظار است، اما اهداکنندگان از مزایای نامشهود برخوردار می شوند. کمک به دیگران باعث ایجاد احساس آرامش، غرور و هدف می شود. این احساسات به زندگی کامل­تر تبدیل می ­شوند. وقتی مردم این مثبت بودن را تجربه می­ کنند، به احتمال زیاد به انجام دادن و مشارکت به روش ­های دیگر نیز ادامه می­ دهند. وقتی مردم هدفی داشته باشند دنیا جای بهتری است.

  1. خیریه توجه به جدی­ترین مسائل را جلب می­ کند.

گاهی مسائل و معضلات بسیار مهمی در جامعه وجود دارد ولی در معرض دید و توجه عام نیستند، اینجاست که نقش سازمان­د­هی کمک ­های هر شخص اهمیت بالایی پیدا می­کند. شاید بیشتر مردم ترجیح می ­دهند به اطرافیانشان کمک کنند. و اولویت بسیاری از مسائل را درک نمی­کنند یا نمی­ دانند چگونه کمک کنند. خیریه مهم است زیرا آگاهی را نسبت به مسائل با اولویت­ های بالاتر افزایش می ­دهد و به اهداکنندگان این قدرت را می­ دهد که در مورد آن ها کاری انجام دهند.

  1. خیریه ­ها از سلامت عمومی محافظت می­ کنند.

عدم دسترسی به مراقبت­ های بهداشتی خوب یک مسئله جدی است. این شامل مراقبت­ های باروری، مراقبت ­های دندانی و مراقبت­ های بهداشتی پیشگیرانه است. مشکلاتی مانند آب آلوده نیز باعث بیماری و مرگ صدها هزار نفر در سال می­ شود. وقتی مردم سالم نباشند، همه جنبه­ های زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می­دهد و به فقر دامن می­زند. موسسات خیریه ه­ایی که از طریق برنامه ­های واکسن، آب پاک و سایر خدمات بر سلامت تمرکز می­ کنند به جوامع اجازه می­ دهند زندگی خود را بهبود بخشند. خیریه التیام هم جزو این دست از خیریه­ ها به حساب می ­آید و با برگزاری سالانه طرح­های گوناگون در تلاش است تا با بهبود زندگی بیماران نیازمند گامی برای پایداری جامعه بردارد.

  1. تامین هزینه کودکان بی سرپرست، یا کودکان کار

وظایف موسسه خیریه برای تامین هزینه کودکان بی سرپرست چیست؟ یکی دیگر از وظایف موسسات کمک به نیازمندان، کمک به کودکان و جوانان است. این بنیاد برای شادی و بهبود زندگی به آنها کمک می­کند. از اقدامات این موسسات می­توان به: خرید پوشاک و غذا و برگزاری جشن و تهیه هدیه اشاره کرد.