صفحه اصلی

عنوان مقاله
خیریه التیام معرفی نیازمند
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

چنانچه وقت ندارید تا این مقاله را بخوانید می توانید آن را گوش دهید.

[player id=’11801′]

چگونه خیرین می توانند به مددجویان کمک کنند؟

برخلاف گذشته که کمک های خیرین به مددجویان به کمک های نقدی و بعضی از کمک های غیر نقدی محدود می شد، امروزه این کمک ها از تنوع بالاتری برخوردار بوده و با خلاقیت و هم چنین نیازسنجی از مددجویان می توان این تنوع را بالاتر نیز برد.

حال در این مقاله ما قصد داریم به بررسی انواع راه های مددرسانی خیرین به مددجویان بپردازیم که در موسسات خیریه معتبر انجام می شوند، اما به طور کلی به نظر می رسد با افزایش به کار بردن خلاقیت توسط مدیران موسسات خیریه می توان به این راه ها افزود و در نتیجه قشر خیرینی که می توانند مددرسانی کنند نیز بزرگ تر خواهد شد.

سبد کالا

در ابتدا آن چیزی که تمام موسسات خیریه به آن می پردازند نیازهای معیشتی و تغذیه ای مددجویان است، چرا که این نیاز از پایه ای ترین نیازهای هر انسانی است و بدون برطرف کردن آن نمی توان به نیاز های سطح بالا و انتزاعی تر پرداخت. اصولا موسسات خیریه سعی دارند این نیاز را در قالب سبد کالا برطرف کنند. اصولا سبد کالا در اکثر موارد شامل اقلام ثابت و ضروری است. این سبد در اکثر موارد شامل برنج، مرغ، گوشت، حبوبات، رب گوجه فرنگی، سویا، پنیر، روغن، چایی، قند، مواد شوینده، تن ماهی و ماکارونی است که با توجه به استطاعت مالی خیریه می توان به این کالاها افزود و یا از آن ها کاست.

لازم به ذکر است خیرین در این مورد می توانند خود اقلام را تهیه کرده و به موسسات خیریه تحویل دهند و یا این اقلام با کمک های نقدی آن ها توسط مسئولان خریداری شده و به مددجویان تحویل داده شود که به نظر می رسد مورد دوم از نظم بالاتری برخوردار است.

خیریه  التیام نیز با طرح ارزاق خود هر سالانه به خانواده های نیازمند شناسایی شده کمک کرده است.

کمک هزینه تأمین مسکن

خانه، واژه ای فراتر از یک کلمه ساده است که بتوان به راحتی از آن گذشت. این که خانواده ای با آرامش و بدون نگرانی از بی سرپناه شدن در خانه ای زندگی کند یکی از مهم ترین نیاز های هر انسانی است. این نیاز هرچند مادی است اما می تواند اثرات روانی بسیاری بر اعضای یک خانواده بگذارد.

خیرین در این مورد می توانند به صورت های مختلفی عمل کنند که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمک به پرداخت اجاره بهای مسکن خانواده یا خانواده های مددجویان

هم چنین در صورتی که خیرین از مسکنی بلااستفاده برخوردارند می توانند آن را در اختیار موسسات خیریه قرار دهند تا موسسه با نیازسنجی آن را در اختیار مددجویان قرار دهد.

 تخصیص کمک هزینه های درمانی

بیماری به تنهایی بسیار سخت و رنج آور است؛ چه بسا این رنج با عدم استطاعت مالی همراه شود. بنابراین تخصیص کمک هزینه های درمانی و همچنین انجام خدمات درمانی به صورت رایگان و یا با هزینه های اندک از دیگر کارهای بسیار مهم و تاثیرگذاری است که خیرین می توانند برای مددجویان انجام دهند.

اعطای وام قرض الحسنه

گویی حتی وام گرفتن برای قشر پایین در بسیاری از موارد به دلیل سودهای بالا شدنی نیست. این جا است که خیرین و موسسات خیریه نقش پررنگ خود را با وام های بلاعوض و یا وام های عادی اما بدون سود نشان می دهند. یکی از کارهایی که می توان انجام داد این است که بعد از پرداخت اقساط این وام ها توسط مددجو، مجددا این وام به نیازمند دیگری اعطا شود و این چرخه نیکی همچنان ادامه داشته باشد. مجموعه ما نیز در بخش گلریزان خود وام برای مددجویان در نظر گرفته است.

اهدای  جهیزیه

یکی دیگر از مواردی که خیرین می توانند در قالب آن به مددجویان کمک بکنند اهدای جهیزیه به مددجویانی است که قصد تشکیل خانواده و ازدواج دارند. در این مورد نیز خیرین می توانند یا اقلام را مستقیما تهیه کرده و به مددجو اهدا کنند و یا با پرداخت مبلغی به موسسات خیریه این کار را به خیریه بسپارند. همچنین یکی دیگر از کارهایی که می توان در این مورد انجام داد این است که فروشگاه های لوازم خانگی با خیریه ها قرارداد بسته و در صورت ارجاع مددجویان به آن ها، اقلام را به صورت قسطی در اختیار مددجو قرار دهند.

اعطای هزینه های تحصیلی و لوازم التحریر

آموزش سهم مهمی از سبد خانوار با درآمد های متوسط رو به بالا را تشکیل می دهد. در مقابل تهیه مایحتاج تحصیلی از توان اقشار ضعیف تر خارج است. با توجه به مشکلات اقتصادی بوجود آمده برای خانواده های نیازمند، اوضاع دشوارتر شده است. در حالی که بسیاری از خانواده ها در تب و تاب خرید لوازم التحریر و انتخاب بهترین مدرسه برای فرزند خود هستند، خانواده های نیازمند این توانایی را ندارند که برای فرزند خود لوازم التحریر، کیف، کفش و فرم مدرسه را تهیه کنند. بنابراین می توان این زمینه را یکی از مهم ترین موارد برای کمک رسانی به مددجویان دانست. چرا که تاثیرات فرهنگی آن غیر قابل انکار است. در این مورد نیز خیرین می توانند به طور مستقیم و یا به واسطه ی موسسات خیریه وارد عمل شوند.

اهدای پوشاک

پوشیدن لباس مناسب و درخور نقش بسیار پررنگی در حفظ عزت نفس هر فردی دارد. بعد از تامین نیازهای مادی بسیار مهم است که به نیازهای معنوی افراد پرداخت تا هم به سلامت جسم و هم روان مددجویان پرداخت.

به نظر می رسد بهترین راه کمک در این زمینه اعطای کمک هزینه جهت تهیه پوشاک نو است.

ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی

این که خیرین در یک کشور تنها به نیازهای مادی مددجویان نپردازند و به نیازهای روحی و روانی آن ها نیز توجه کنند، نشان دهنده ی فرهنگ غنی آن کشور است. در این مورد روانشناسان و مشاورانی که تمایل به انجام کار خیر دارند می توانند با موسسات خیریه در تماس باشند تا در صورت معرفی مددجویان از طرف خیریه، به صورت رایگان خدمت رسانی کنند. از طرفی خیرین دیگر نیز می توانند با تامین هزینه های جلسات مشاوره مددجویان شناسایی شده در این امر نقش داشته باشند.

برگزاری دوره های آموزشی و ورزشی

به جای ماهی دادن ماهیگیری یادش بده؛ این ضرب المثل به راستی بسیار درست و سنجیده است. چرا که با شرایط موجود و بی ارزش شدن مستمر پول آن چه که بی ارزش نمی شود علم و مهارت است و می توان از این دو به پول نیز رسید. اگر موسسات خیریه بتوانند در این زمینه به بهترین نحو عمل کنند با توانمندسازی افراد حقیقتا می توانند به هدف و نیت والای هر کار خیری دست پیدا کنند.

در این زمینه موسسات می توانند با کمک های خیرین دوره های آموزشی برای مددجویان علاقه مند تدارک ببینند و در صورت مشاهده عملکرد خوب و قابل قبول از مددجویان آن ها را در نهادهای مربوطه جذب کنند.

برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی

این موضوع بسیار روشن است که با وجود یک روان سالم است که توانمندی و استعدادهای یک فرد شکوفا می شوند و تفریحات سالم نیز یکی از مواردی است که می تواند به داشتن یک روان سالم کمک شایانی کند. در این مورد خیرین و خیریه ها با برگزاری اردوها و تامین مالی هزینه ها و یا تأمین مقدمات لازم برای برگزاری این اردوها در این امر نقش داشته باشند.

چناچه تمایل دارید از سبد ارزاق التیام های حمایت کنید کافی است وارد  فروشگاه قاصدک شوید هر یک از کالاهای ارزاق را خریداری کنید