صفحه اصلی

عنوان مقاله
خیریه التیام
مقالات اخیر
راه های ارتباطی
فروشگاه مجازی خیریه (قاصدک)

اگر هنرمند هستید و به یک فضای مجازی مناسب برای عرضه‌ی محصولات هنری خود به نفع خیریه نیاز دارید، می‌توانید با ثبت‌نام در سایت قاصدک آثار خود را به فروش بگذارید. در کنار این کار به مددجویان که از سوی خیریه‌ی التیام شناسایی شده‌اند نیز کمک می‌کنید.

مقدمه:

استعمال سیگار نه تنها به ریه بلکه تقریباً به تمام اعضای بدن آسیب می­رساند، باعث بسیاری از بیماری­ها می شود و به طور کلی سلامت افراد سیگاری را کاهش می دهد. در ادامه مقاله به عوارض سیگار کشیدن می­پردازیم.

تاریخچه­ای مختصر از سیگار

سرطان ریه زمانی یک بیماری بسیار نادر بود، به قدری نادر که پزشکان هنگام مواجهه با یک مورد توجه ویژه­ای به آن داشتند و تصور می­کردند که وقوع این بیماری یک بار در زندگی هم عجیب است. با مکانیزه شدن تولید سیگار و بازاریابی انبوه آن در اواخر قرن نوزدهم، عادت به سیگار کشیدن هم رایج شد، اما رواج سیگار در بازار جهانی باعث یک اپیدمی و شیوع جهانی سرطان ریه شد، به گونه­ای که امروزه سرطان ریه (بعد از سرطان پروستات) دومین سرطان شایع در مردان است.

اثرات سیگار بر بدن و سیستم­های مختلف

مهم نیست که چگونه تنباکو را می­کشید، تنباکو برای سلامتی شما خطرناک است. هیچ ماده ایمنی، در هیچ محصول تنباکویی، از استون و قطران گرفته تا نیکوتین و مونوکسید کربن وجود ندارد. موادی که استنشاق می‌کنید فقط روی ریه‌های شما تأثیر نمی‌گذارند. آنها می­توانند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند.

سیستم عصبی

یکی از مواد موجود در تنباکو، نیکوتین است که باعث تغییر خلق و خوی می­شود. نیکوتین تنها در چند ثانیه به مغز شما می­رسد و باعث می­شود برای مدتی احساس انرژی بیشتری کنید. اما با از بین رفتن این اثر، احساس خستگی خواهید داشت و میل به استعمال تنباکو بیشتر می­شود. نیکوتین به شدت عادت آفرین است، به همین دلیل است که ترک سیگار برای افراد بسیار دشوار است. ترک فیزیکی نیکوتین می­تواند عملکرد شناختی شما را مختل کند و باعث احساس اضطراب، تحریک پذیری و افسردگی شود؛ همچنین می­تواند باعث سردرد و مشکلات خواب شود.

سیستم تنفسی

هنگامی که دود حاصل از سیگار را استنشاق می­کنید، مواد پرتوزا و خطرناکی را که می­توانند به ریه­های شما آسیب برسانند را با اختیار خود وارد ریه­هایتان می­کنید که باعث آسیب و مشکلات متعددی می­شود. همراه با افزایش احتمال ابتلای به عفونت‌ها، افرادی که سیگار می‌کشند در معرض خطر بیشتری برای بیماری‌های ریوی هستند مانند:

  • آمفیزم/ emphysema، تخریب کیسه­های هوایی در ریه­ها که باعث کاهش سطح تنفسی می­شود. یعنی ریه­های شما نمی­توانند اکسیژن کافی را جذب کنند.
  • برونشیت مزمن، التهاب دائمی که پوشش لوله­های تنفسی ریه­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد.
  • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
  • سرطان ریه

کودکانی که والدینشان سیگار می‌کشند نسبت به کودکانی که والدینشان سیگار نمی‌کشند بیشتر مستعد ابتلا به سرفه، خس‌خس سینه و حملات آسم هستند. آنها همچنین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پنومونی (التهاب سطوح تنفسی در اثر عفونت) و برونشیت (التهاب مجاری تنفسی) هستند.

سیستم قلبی عروقی

سیگار به کل سیستم قلبی عروقی شما آسیب می­رساند. نیکوتین باعث سفت شدن رگ­های خونی می­شود که جریان خون را محدود می­کند. با گذشت زمان، کاهش قطر عروق، همراه با آسیب به رگ­های خونی، می­تواند باعث بیماری­هایی مربوط به شریان محیطی شود.

سیگار همچنین فشار خون را بالا می­برد، دیواره رگ­های خونی را ضعیف می­کند و احتمال لخته شدن خون را افزایش می­دهد، که همه اینها با هم، خطر سکته مغزی را افزایش می دهند.

سیگار نه تنها بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر می­گذارد، بلکه بر سلامت اطرافیان شما که سیگار نمی­کشند نیز اثر گذار است. قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای افراد غیرسیگاری خطری مشابه با فردی که سیگار می­کشند دارد. خطراتی نظیر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری قلبی است.

تاثیر بر پوست، مو، ناخن

علائم واضح­تر سیگار کشیدن شامل تغییرات پوستی است. مواد موجود در دود تنباکو در واقع ساختار پوست شما را تغییر می­دهد. یک مطالعه اخیر نشان داده است که سیگار به طور چشمگیری خطر ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان پوست) را افزایش می­دهد.

ناخن­های دست و پا از اثرات سیگار مصون نیستند. سیگار احتمال عفونت قارچی ناخن را افزایش می­دهد.

موها نیز تحت تأثیر نیکوتین قرار می­گیرند. یک مطالعه قدیمی نشان داد که مصرف سیگار و تنباکو ریزش مو، طاسی و سفیدی مو را افزایش می­دهد.

سیستم گوارشی

سیگار خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، حنجره و مری را افزایش می­دهد. همچنین احتمال بروز سرطان پانکراس در افراد سیگاری بیشتر هست. حتی افرادی که “سیگار می­کشند اما استنشاق نمی­کنند” با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان روبرو هستند.

سیگار همچنین بر انسولین تأثیر می­گذارد و احتمال ایجاد مقاومت به انسولین را افزایش می­دهد. مقاومت به انسولین شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و عوارض آن قرار می­دهد.

سیستم جنسی و تولید مثل

نیکوتین بر جریان خون در ناحیه تناسلی مردان و زنان تأثیر می گذارد. برای مردان، این موضوع می­تواند عملکرد جنسی را کاهش دهد، بر روی شکل و مورفولوژی اسپرم، توانایی حرکت و تراکم اسپرم اثر گذار باشد. سیگار همچنین ممکن است سطح هورمون­های جنسی را در مردان و زنان کاهش دهد که ممکن است منجر به کاهش میل جنسی شود.

ترک سیگار

ترک سیگار دشوار است، اما پزشک می­تواند به شما در برنامه ریزی کمک کند. انواع مختلفی از داروها وجود دارد که می­تواند به شما در ترک سیگار کمک کند. همچنین می‌توانید به مرکز منابع ترک سیگار مراجعه کنید. از آنجایی که سیگار بر هر سیستم بدن تأثیر می­گذارد، یافتن راهی برای ترک، مهم­ترین قدمی است که می­توانید برای داشتن زندگی طولانی­تر و شادتر بردارید.