صفحه اصلی

خط نجات - مقاله خیریه التیام

خط نجات

تلفن فوریتی بحران یا
Crisis emergency phone شماره‌ تلفنی است که می‌توان از طریق تماس با آن به مشاوره‌ی تلفنی فوری و ضروری دسترسی پیدا کرد که معمولا این مشاوره توسط افراد داوطلب تعلیم دیده انجام می‌شود. از آنجایی که بسیاری از افراد هستند که از این خدمات آگاهی ندارند، بررسی آن در مقاله التیام می‌تواند مفید باشد.

ادامه مطلب »
مقاله وسواس خیریه التیام

وسواس، نشخوار افکار و اعمال

وسواس در یک تعریف ساده به هیجانات و تفکرات مصرانه، اجتناب ناپذیر و مکرری اطلاق می‌شود که فرد مبتلا را به صورت غیرارادی وادار به انجام کاری یا درگیری و ناراحتی فکری می‌کند که در مواردی باعث اختلال در زندگی فرد می‌شود. بدین منظور مقاله اینبار التیام به این موضوع اختصاص داده شد.

ادامه مطلب »
روانشناسی خیریه التیام

۱۰ناباورهایِ باورپذیرِ روانشناسی

ناباورهایِ باورپذیرِ روانشناسی  چنانچه وقت ندارید می توانید صدای این مقاله را گوش دهید   باورهای نادرست منشاهای زیادی دارند. بعضی‌هایشان از خرافات می‌آیند و بعضی هم کمی مبنای علمی دارند! اما باور کردن آنها

ادامه مطلب »

اصول خیریه ها

مثل هر سازمان دیگری خیریه‌ها نیز برای خود اصول و قوانینی دارند. بعضی از این قوانین مربوط به مفهوم و بدنه خیریه‌ها و بعضی دیگر مربوط به وظایف خاص خیریه هستند و با توجه به حیطه فعالیت آن خیریه تعیین می‌شوند. در این مقاله التیام می‌خواهیم درباره این اصول عمومی صحبت کنیم و در ضمن سعی می‌کنیم تا با استفاده از همین اصول چند سوال که شاید ذهن شما را درگیر کرده باشند را هم پاسخ دهیم.

ادامه مطلب »
تاثیر مداخله‌ی آموزشی بر دانش، سواد، آگاهی و رفتار سلامت دهان نوجوانان ایرانی

تاثیر مداخله‌ی آموزشی بر دانش، سواد، آگاهی و رفتار سلامت دهان نوجوانان ایرانی

تاثیر مداخله‌ی آموزشی بر دانش، سواد، آگاهی و رفتار سلامت دهان نوجوانان ایرانی سلامت دهان در سلامت عمومی فرد نقش بسیار مهمی دارد. سلامت دهان و دندان مستقیماً بر روی ابعاد مختلفی از زندگی فرد

ادامه مطلب »
مرواریدهایی که زینت خنده هستند ( سلامت دهان و دندان)- خیریه التیام

مرواریدهایی که زینت خنده هستند

سلامت دهان وضعیتی از دهان، دندان ها و ساختارهای دهانی است و علاوه بر اینکه افراد را قادر می سازد تا عملکردهای اساسی مانند خوردن، تنفس و صحبت کردن را انجام دهند در ابعاد دیگری از جمله روانی-اجتماعی نیز بسیار تاثیر گذار است؛ مانند اعتماد به نفس و مشارکت در جامعه و دستیابی به پتانسیل های خود. اهمیت این موضوع باعث شد تا مقاله این بار التیام در این رابطه باشد.

ادامه مطلب »
شکاف نسل ها در خانواده ها بررسی شده توسط تیم خیریه التیام - وبلاگ خیریه التیام

شکافی سرباز کرده در خانواده ­ها!

تفاوت بین نسل­ ها موضوع تازه­ای نیست و همیشه بوده اما طی پژوهش‌های سال‌‌های اخیر این موضوع مشخص شده است که با پیدایش و گسترش شهرنشینی و ظهور تکنولوژی‌های جدید می‌توان گفت که نسل جدید با چیزی فرای تفاوت نسلی مواجه هست، که به آن شکاف بین نسل ها می­گوییم. موضوعی پر اهمیت که مقاله­ی اینبار التیام را به خود اختصاص داده است.

ادامه مطلب »
چاقی در کمین است خیریه التیام

چاقی در کمین است!

زندگی‌ شهری امروزه با تمام خوبی‌هایش مسبب مشکلات زیادی هم شده که یکی از شایع¬ترین آنها چاقی و اضافه وزن است. مشکلی با یک نگاه به وفور یافت می¬شود. با توجه به اهمیت و شیوع زیاد چاقی، مقاله این سری التیام همین موضوع را مورد بررسی قرار داده.

ادامه مطلب »
خودکشی خیریه التیام

با تفکرات خودکشی مهربان باشیم.

شاید همه فکر کنند این موضوع فقط برای همسایه است، برای یک فرد دور از خودمان، ولی نه، این موضوع می‌تواند گریبان خودمان یا نزدیکانمان را بگیرد، حتی بدون آنکه شما متوجهش شوید. موضوع مقاله امروز خیریه التیام “خودکشی” است. در این مقاله قرار است اطلاعات بیشتری کسب کنیم، اطلاعاتی که ممکن است یک زندگی را نجات دهند.

ادامه مطلب »
خیریه التیام - رفتار سازمانی

در کارت حرفه‌ای عمل کن

اخلاق حرفه‌ای اصولی است که بر رفتار یک فرد یا گروه در یک محیط کاری حاکم است. اخلاق حرفه‌ای نیز مانند ارزش‌ها، قواعدی را ارائه می‌کند که فرد در چنین محیطی چگونه باید نسبت به افراد و مؤسسات دیگر رفتار کند. در ادامه مقاله بیشتر با اصول رفتار حرفه‌ای آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب »
وظایف خیریه ها بشناسین - خیریه التیام

وظایف خیریه ها را بشناسیم!

در مقالات قبل به بررسی راه های کمک به خیریه پرداختیم، اما اینبار در قصد داریم وظایف خیریه ها را مورد بررسی قرار دهیم. وجود خیریه در یک جامعه همیشه ضروری بوده و هست چرا که تمام کمک های فردی را سازماندهی و جهت دهی می کند. در ادامه مقاله بیشتر با این وظایف آشنا خواهید شد.

ادامه مطلب »
eltiam charity

وقتی روز و شب یکیست، با نور قلبت حرکت کن!

همه افراد در زندگی خود با چالش­های زیادی روبه رو هستند اما این چالش­ها برای افراد نابینا بسیار بیشتر است. آنها نیز مانند هر فردی، چالش­های زندگی را به جان می­خرند و زندگی عادی دارند. نابینایی یکی از معلولیت­ هایی است که درک درستی از آن وجود ندارد. توده­ های مختلف جامعه بدون اینکه حتی با یک فرد نابینا ارتباط برقرار کنند دارای تصورات از پیش تعیین شده ­ای هستند و به طور کامل هم به درستی این تصورات یقین دارند.

ادامه مطلب »
تراپیست - خیریه التیام

من یک تراپیستم؛ نفس عمیق بکش!

در روزگاری زندگی می­کنیم که همه توجهات، معطوف به بعد مادی و فیزیکی زندگی انسان است و کمتر به عواطف و احساساتمان که شاکله بُعد فیزیکی هستند توجه می­شود. در این مقاله به مفهوم Therapist و اهمیت آن می­پردازیم. 

ادامه مطلب »
کم خوابی

کم خوابی، سمی که با اختیار می نوشید.

کمبود خواب آثار مختلفی روی شما دارد؛ بدخلقی و کاهش کارایی در طول روز از جمله شناخته شده‌ترین این آثار هستند؛ اما آیا می‌دانید که کم‌خوابی می‌تواند چه عواقب عمیقی بر سلامت جسمانی شما نیز داشته باشد؟

ادامه مطلب »
خیریه

هپاتیت C؛ رهرویی آهسته و پیوسته

هپاتیت یک اصطلاح کلی به معنای التهاب کبد است که می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله ویروس، الکل، کبد چرب و… ایجاد و در صورت عدم تشخیص و درمان باعث سیروز کبدی (زخم در کبد) می شود. در ادامه با نوع ویروسی این بیماری آشنا می شوید.

ادامه مطلب »
دیابت تخریب گر خاموش کلیه ها

دیابت، تخریب‌گرخاموش کلیه ها

امروزه طی پژوهش هایی، این نتیجه به دست آمده است که بین بیماری دیابت و مشکلات کلیوی رابطه‌ی تنگاتنگی وجود دارد؛ به صورتی که دیابت به عنوان رایج ترین علت نارسایی کلیه معرفی شده است. در این مقاله شما متوجه می شوید…

ادامه مطلب »
کیسه صفرا در چنگال خرچنگ ها

کیسه صفرا در چنگال خرچنگ ها

کیسۀ صفرا، ارگانی زیر کبد است که صفرا در آن ذخیره می شود. با تکثیر بی رویۀ سلول های کیسۀ صفرا امکان ایجاد سرطان وجود دارد. این نوع سرطان بسیار نادر و در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است. در ادامۀ این مقاله بیشتر در مورد این بیماری خواهید خواند.

ادامه مطلب »
مغز

تشنج درکودکان چه تاثیری بر روی آنها دارد؟

برای تعریف تشنج ابتدا به علت اصلی آن می پردازیم. تشنج زمانی اتفاق می افتد که اختلالی در فعالیت الکتریکی مغز رخ دهد. در واقع تشنج راهی برای تخلیه الکتریکی امواج مغزی ایجاد شده در اثر یک اختلال است که از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.

ادامه مطلب »
روز جهانی ایدز

ایدز یا HIV چیست؟

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی ( Acquired Immunodeficiency Syndrome ) یک بیماریست که در طی آن ویروسی به نام HIV وارد بدن شده و با از بین بردن سلول های CD4 که نقش بسیار مهمی در مبارزه بدن با بیماری ها دارند

ادامه مطلب »
لکنت زبان کودکان

لکنت زبان چیست؟

یکی از مقوله هایی که در گفتار باید به درستی اجرا شود تا ارتباط برای گوینده به مشکلی بر نخورد، روانی گفتار است. به عنوان مثال اگر فردی در حین گفتار خود با سرعت بسیار پایین یا با یک سری وقفه ها و تکرار ها و یا حتی خیلی سریع صحبت کند…لکنت زبان

ادامه مطلب »
خیریه التیام - قلج مغزی

فلج مغزی چیست؟

فلج مغزی یا cp که خلاصه ی کلمه ی cerebral palsy است، در نتیجه ی آسیب به مغز در دوران رشد به وجود می آید. مشکلات ناشی از فلج مغزی بسته به شدت آسیب و منطقه ای که آسیب می بیند می تواند در هر کودکی که به این عارضه مبتلا است، متفاوت باشد.

ادامه مطلب »
نظام سلامت خیریه التیام

نقش موسسات خیریه در نظام سلامت

نظام سلامت، متشکل از سازمان ها و منابعی است که به ارائه خدمات سلامت می پردازند. در واقع، نظام سلامت از مجموعه ی سازمان ها و موسساتی تشکیل شده است که به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سه سطح پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع و بازتوانی می پردازند.

ادامه مطلب »
روز جهانی آلزامیر

آنچه که در مورد بیماری آلزایمر بدانید

آلزایمر یا بیماری فراموشی وضعیتی است که بر مغز تأثیر می گذارد و به عنوان شایع ترین علت زوال عقل شناخته می شود. علائم این بیماری ابتدا خفیف هستند و با گذشت زمان شدیدتر می شوند در این مقاله میخوانیم بیماری آلزایمر …

ادامه مطلب »
دلقک درمانی التیام

دلقک درمانی به چه معنی است؟

بسیاری از ما شنیده ایم که برای بیماران، هیچ چیز بهتر از داشتن حال خوب نیست. حال خوبی که می‌تواند ناشی از عشق، لذت و حس شوخ طبعی باشد. به قول معروف: “خنده بر هر درد بی درمان، دواست!” در این مقاله با دلقک درمانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

ادامه مطلب »
اهدای خون اهدای زندگی التیام

اهدای خون، اهدای زندگی

اهدای خون، عملی که توسط آن یک فرد می تواند با اهدای یک واحد کامل از خون خود، جان سه نفر را نجات دهد. این عمل هنگامی رخ می‌دهد که یک فرد سالم به‌ طور داوطلبانه میزان مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه کند.

ادامه مطلب »
اکسیژن ساز

اکسیژن، عنصری برای زنده ماندن

ما انسان‌ها و بسیاری از موجودات این جهان برای ادامه حیات خود نیازمند عنصری به نام اکسیژن هستیم. اکسیژن موجود در هوا از طریق ریه‌ها وارد بدن شده و خون اکسیژن را به تمام قسمت‌های بدن می‌رساند.در این مقاله می خوانیم

ادامه مطلب »